Mint már bizonyára sokan tudjátok, múlt héten kezdetét vette a Marvel idei nagy eseménye, a Secret Wars, amely több szempontból is mérföldkőnek számít a kiadó történetében. Egyrészt rögtön az 1. számban végleg megsemmisítették a klasszikus Marvel-univerzumot és az Újvilágot, hogy aztán idővel a multiverzum romjaiból egy vadonatúj Marvel-univerzum szülessen majd. Másrészt elképesztő mennyiségű sorozattal és minisorozattal fog kibővülni a Marvel-képregények listája a Titkos Háborúnak otthont adó Csatavilág létrejöttével. De ez még mindig semmi, ha belegondolunk, hogy hány kiadvány jelent meg az elmúlt években, amelyek a Secret Wars sztoriját készítették elő – aki mindennel tökéletesen képben akar lenni, annak bizony nem kevés előzményen kell átrágnia magát (persze csak ha már nem tette meg eddig).
Mivel jómagam is csak a Marvel újvilági sorozatait olvastam rendszeresen az elmúlt időszakban, nekem sem volt könnyű dolgom, amikor megpróbáltam átlátni a főként Jonathan Hickman által tervezett esemény minden történetszálát. Az alábbiakban megosztok veletek egy cikket, ami nem túl hosszú, hogy ne lehessen pár perc alatt átrágni magatokat rajta, de mégis elég informatív ahhoz, hogy ne teljesen ismeretlenül induljatok neki a Secret Wars cselekményének, és emellett sok izgalmas kérdést is felvet. Akit érdekel, annak tehát katt tovább, és lerántjuk a leplet a Titkos Háborúig vezető több éves útról!
A Marvel-multiverzumnak vége. Jonathan Hickman és Esad Ribic egyetlen szám alatt megsemmisítették a maradék két realitást is… igaz, ezt az egyetlen számot és az ebben induló eseményt éveken át tervezték és készítették elő. Ami azt illeti, elég meglepő és kockázatos lépés a Marveltől, hogy a nagy nyári sztorijukat, amellyel nyilván minél több olvasót kívánnak megnyerni, ilyen rengeteg előzménnyel látták el.
Jó, az igaz, hogy korántsem kell mindennel tisztában lennie annak, aki nekivág a Secret Wars fejezeteinek, ezt már én is írtam az 1. számról készített bejegyzésemben, ha emlékeztek, tehát az esemény (legalábbis eddig) önmagában is élvezhető. Ettől függetlenül azért, lássuk be, furcsa, hogy egy ilyen durva reklámkampánnyal megtámogatott, óriási eseményt ennyi előzménnyel vezettek be. Amikor elkezdtem utánaolvasni a világokat sújtó ütközéseknek, az Építők fajának, vagy éppen Rabum Alalnak, igen hamar belefájdult a fejem a rettenetesen komplex háttérsztoriba – feltételezem, ezzel nem vagyok egyedül. Nézzétek csak meg, hány karakter szerepel a Secret Wars 1. számának összefoglaló oldalán: igen, nem kevesebb, mint 57, és ez még csak a nyitány! Már ha csupán az ő eddigi ténykedéseiknek néznénk utána, az is több órás kutatómunkát igényelne.
A Secret Wars felé vezető út még 2012 végén és 2013 elején kezdődött, amikor Hickman neve alatt újfent újraindult az Avengers és a New Avengers. Az előbbiben a Bosszú Angyalai küzdöttek a világra leső fenyegetések ellen, míg az utóbbiban az Illuminati tagjai néztek szembe egy akkor még ismeretlen veszéllyel. A New Avengers oldalain olvashattunk először arról, hogy a multiverzum haldoklik, és idővel egyre mélyebbre és mélyebbre ástunk ebben az erősen sci-fi jellegű sztoriban. Hickman egyébként remek munkát végzett az alapprobléma felvázolásával, és ügyesen vezette be a történetbe az új fogalmakat és karaktereket is – ám az egyre kuszábbá váló cselekmény kézben tartása már ekkor sem volt éppen csekély kihívás az olvasóknak.
Mindenki érezhette, hogy itt valami rendkívül fontos kezdődött el, de még senki sem sejthette, pontosan mi. Persze valószínűleg épp ez lehetett a Marvel és Hickman terve. A Fantastic Four és az Ultimate Comics: The Ultimates írójaként Hickman már sokadszor bizonyította írói képességeit és a sci-fi művekhez való vonzódását, az eredmény pedig ezúttal is magáért beszélt: az Avengers és a New Avengers a kritikusok és az olvasók körében is komoly sikert értek el, és a kettő együtt egy igazán nagyszabású, kozmikus történetet (amely, ma már tudjuk, előzményként szolgált) mesélt el. A Marvel tehát jól döntött, amikor e két központi címét Hickmanre bízta.
És ezzel persze még koránt sincs vége, hiszen csak most kezdődött a nyolcrészes Secret Wars, amely Hickman terveinek tetőpontja, a végső cél, amely felé minden haladt az elmúlt években. A multiverzumhoz hasonlóan az Avengers és a New Avengers is véget értek sok más sorozattal együtt, ám ez a vég egyben valami új kezdete is.
De vajon miért döntött most úgy a Marvel, hogy egy ilyen félelmetesen összetett eseményt adnak Hickman kezébe, mikor ez általában inkább elijeszti az új olvasókat? Vajon ez a lépés is sikeresnek bizonyul majd hosszú távon? Hiszen ne felejtsük el, hogy a Marvel mégiscsak egy kiadó, akik pénzt akarnak termelni, méghozzá minél többet. Nos, mint fentebb említettem, az Avengers összességében jól teljesített minden téren, és az eladási listákon mindig ott figyelt a legjobb 30 képregény között, de a New Avengers sem panaszkodhatott. Ha ehhez hozzávesszük, hogy Hickman előző eseménye, az Infinity anno az 1. helyen nyitott, akkor azt hiszem, érthető, miért bízik benne a Marvel ennyire. Még jól meg is támogatták egy több hónapja zakatoló marketingkampánnyal, mindent elárasztottak előzetesekkel és hírekkel, és kész is volt a sikerrecept.
Ugyanakkor tény, hogy a Marvel gyakran hangoztatja, hogy a képregényei milyen könnyen érthetők az újoncok számára is, és hogy mennyire nem kell sok előzményt ismerni a sztorijaikhoz. Ritka a hat résznél hosszabb történet bármely sorozatukban, a kiadványok elején található összefoglalók pedig mindig sokat segítenek. Erre jött Hickman, aki az Avengers és New Avengers számaival jól a képébe röhögött a könnyű érthetőségnek. Minden egyes fejezete több szálon fut, rendkívül összetettek, minden összefügg mindennel, és csak az állíthatja magáról, hogy 100%-osan képben van, aki már a legelejétől követte a sorozatokat.
Hiába Hickman eddigi sikerei, azért egy ilyen Secret Wars-méretű eseménynél mindezzel együtt is merész lépés, hogy ennyire támaszkodnak a több évet felölelő előzményekre. Már az 1. számban is egyből az akció közepébe csöppenünk, mindenki harcol mindenkivel, és zajlik a Végső Ütközés a két még létező univerzum között. Tényleg mindent érteni akartok? Akkor ugorjatok neki az Avengers korábbi 44 számának, a New Avengers korábbi 33 számának, valamint nem árt a Hickman által írt Ultimate Comics: The Ultimates ismerete sem, meg még pár idekapcsolódó fejezet más sorozatokból!
Ezek után felmerül a kérdés, hogy mi a megdöbbentőbb: a teljes Marvel-multiverzum pusztulása, vagy az, hogy mindehhez mennyi előzményen át jutottunk el. Hickman agytekervényei egészen elképesztő módon működnek, és kétlem, hogy a közeljövőben készülne még egy ehhez hasonlóan gigászi esemény. Ki merne összedobni még egy ilyen komplex, nagyívű történetet, és kinek engedélyezné ezt még egyszer a Marvel? Szinte felfoghatatlan, milyen mesterien zsonglőrködik a Bosszú Angyalaival, a Fantasztikus Négyessel, az X-Mennel, a Galaxis Őrzőivel és a Nememberekkel, plusz még az Újvilággal és a többi univerzummal is.
A Marvel-multiverzum vége tehát még csupán a Secret Wars kezdete, de már most érezhető, milyen gigantikus eseménnyel fog minket megörvendeztetni Hickman. Nem árthat a héten megjelenő 2. szám előtt egy pillanatra megállni, összeszedni a gondolatainkat, venni egy nagy lélegzetet, és visszatekinteni arra a kusza, rögös útra, amely idáig vezetett. Garantálom, hogy ha így tesztek, el fogtok ámulni… vagy végképp összezavarodtok.
(Forrás: IGN.com)